Analityka biznesowa w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Kształcenie w ramach specjalności Analityka biznesowa w zarządzaniu przedsiębiorstwem realizowane jest w trakcie 2 i 3 semestru studiów II stopnia. Opisy wszystkich przedmiotów prowadzonych na tej specjalności znajdziesz poniżej.

SEMESTR 2

Wykład, laboratorium, projekt: dr inż. Jacek Jakieła, prof. PRz

Naucz się procesu przygotowywania danych do analiz biznesowych. Przekonaj się, jak powinien wyglądać proces analizy danych z wykorzystaniem metod i technik statystyki opisowej. Dowiedz się, jak zinterpretować wyniki z przeprowadzonych analiz? Poznaj narzędzia, które wspomogą Cię w tym obszarze. Zaplanuj i zaprojektuj system kluczowych wskaźników wydajności (KPI).

Wykład i laboratoria: dr inż. Łukasz Paśko

Co to jest uczenie maszynowe i jak go zastosować do predykcji? Jak działa sztuczna sieć neuronowa i do czego można ją wykorzystać? Jak przewidzieć czas „życia” urządzenia mając dane na temat jego pracy? Jak przewidzieć, czy nasz klient planuje przejść do konkurencji? Jak na podstawie danych o działalności firmy przewidywać potencjalne obszary ryzyka? Do którego segmentu rynku powinny należeć produkty naszej firmy?

Wykład i projekty: prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp

Poznaj wiedzę pomocną przy analizie danych produkcyjnych. Zobacz, jakie konkretne metody statystyczne wykorzystać możesz w procesie analizy danych produkcyjnych. Sprawdź, które algorytmy sztucznej inteligencji możesz wykorzystać do analizy danych produkcyjnych i doskonalenia realizowanych w przedsiębiorstwie procesów.

Wykład: dr inż. Jacek Jakieła, prof. PRz
Laboratoria: dr inż. Marcin Olech

Poznaj metody, techniki oraz narzędzia, które pozwolą Ci na opracowanie modelu biznesowego przedsiębiorstwa, jego określonej części czy samego procesu. Wykorzystaj opracowany model w celu dokonania reorganizacji procesu oraz jego ulepszenia. Sprawdź, czy zasadne jest wprowadzenie automatyzacji lub wdrożenie nowego systemu informatycznego w miejscu pracy? Poznaj standard do opisywania procesów stosowany w branży biznesowej czyli BPMN. Nie modeluj na kartce – naucz się obsługi narzędzi takich jak: Enterprise Architect czy Adonis Community.

Wykład i laboratoria: dr inż. Jan Sadolewski

Rozwiń swoje umiejętności w analizie i inżynierii danych posługując się językiem R i bibliotekami wchodzącymi w skład pakietu tidyverse. Poznaj proces obróbki danych i naucz się tworzenia wartościowych wykresów. Zapoznaj się również z pakietem nr 1 do analizy i wizualizacji danych – Python, gdzie nauczysz się wykorzystywać biblioteki takie jak NumPy, SciPy i Pandas. Python to najpopularniejszy pakiet do obróbki danych i uczenia maszynowego na świecie.

SEMESTR 3

Wykład i laboratoria: dr inż. Łukasz Paśko

Jak „wyhodować” drzewo decyzyjne i jakie są jego „owoce”? Jak radzić sobie w sytuacjach decyzyjnych, w których mamy do czynienia z niepewnością? Która decyzja jest lepsza, a która gorsza, która jest optymalna a która dopuszczalna? Jak przypisać zlecenia produkcyjne do maszyn? Jak podzielić pracowników na zespoły? Jak optymalnie uszeregować zlecenia produkcyjne? Jak optymalnie zaplanować wydatki na inwestycje?

Wykład i laboratoria: dr inż. Paweł Litwin

Myślenie systemowe (ang. systems thinking) to sposób postrzegania i analizy otaczającego nas świata jako systemu składającego się z powiązanych wzajemnie oddziałujących obiektów. Myślenie systemowe zakłada, że zachowanie dowolnego systemu jest wynikiem interakcji tworzących go obiektów. Na zajęciach z modelowania symulacyjnego nauczysz się budować modele związków przyczynowo – skutkowych i pętli sprzężeń zwrotnych występujących w przedsiębiorstwach, systemach produkcyjnych czy zespołach projektowych. Symulacja przygotowanych modeli pozwoli na analizę zachowania systemu w różnych konfiguracjach.

Wykład i laboratoria: dr inż. Marcin Olech

Czym jest wizualizacja danych? Jak zrealizować proces jej tworzenia? Mam dane – jak je przedstawić? Dobre i złe praktyki w prezentacji danych – co robić, czego unikać? Jak przedstawić wyniki analiz za pomocą prezentacji? Jak stworzyć raport biznesowy? Czym jest Power Query? Jak obsługiwać Power BI? Co to “Tableau”?