Informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Kształcenie w ramach specjalności Informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem realizowane jest od 5 do 7 semestru studiów I stopnia. Opisy wszystkich przedmiotów prowadzonych na tej specjalności znajdziesz poniżej.

SEMESTR 5

Wykład: dr hab. inż. Galina Setlak, prof. PRz
Laboratoria: dr inż. Łukasz Paśko

Poznasz rodzaje i cechy systemów informatycznych wykorzystywanych w działalności biznesowej. Dowiesz się, jak wygląda pierwszy etap procesu tworzenia systemu informatycznego, czyli etap analizy systemowej i zbierania wymagań od przyszłych użytkowników systemu. Wykonasz projekt, który obejmuje analizę systemową wybranej przez Ciebie dziedziny biznesowej. Tworząc projekt, zobaczysz, jak wyznaczać granice systemu informatycznego oraz jak modelować dane i funkcje systemu w podejściu strukturalnym.

Wykład i laboratoria: dr inż. Jan Sadolewski

Naucz się podstaw programowania z wykorzystaniem języka R, czyli drugiego pod względem popularności języka dedykowanego dla obliczeń statystycznych na świecie. Poznaj historyczne i współczesne aspekty dotyczące programowania komputerów.

Wykład i laboratoria: dr inż. Arkadiusz Rzucidło

Dowiedz się jak działa sieć komputerowa i poznaj podstawowe zagadnienia związane z tym medium przesyłania informacji na odległość. Naucz się projektować infrastrukturę sieciową. Skonfiguruj przykładowe środowisko sieciowe i przetestuj poprawność jego funkcjonowania. Poznaj tajniki konfiguracji połączeń sieciowych. Dowiedz się czym jest DNS? Wykonaj własnoręcznie przewód typu skrętka.

SEMESTR 6

Wykład: dr inż. Jacek Jakieła, prof. PRz
Laboratoria: dr inż. Marcin Olech

Opracuj internetowy model biznesowy i poznaj jego elementy składowe. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie własnego systemu biznesu elektronicznego. Wykonaj implementację swojego rozwiązania e-biznesowego w systemie CMS WordPress lub Joomla! Utwórz treści i nawigację w serwisie webowym. Zwiększ funkcjonalność swojego rozwiązania instalując dodatkowe moduły i wtyczki. Poznaj podstawy administrowania systemem CMS.

Wykład i laboratoria: dr inż. Jacek Jakieła, prof. PRz

Poznaj metody, techniki i narzędzia wykorzystywane w procesie rozwoju systemów informatycznych. Poznaj język UML. Naucz się pracy z narzędziem typu CASE: zapisuj wymagania systemu, opisz sposób ich realizacji w postaci przypadków użycia, zaprojektuj strukturę systemu w postaci modelu klas, określ architekturę systemu. Reasumując: stwórz projekt systemu informatycznego i sprawdź, czy programista jest na tyle dobry, że zrobi z tego działający system lub aplikację.

Wykład i laboratoria: dr inż. Jan Sadolewski

Naucz się podstaw programowania obiektowego z wykorzystaniem języka Python, czyli pierwszego pod względem popularności języka dedykowanego dla obliczeń statystycznych, tworzenia narzędzi sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego na świecie. Poznaj narzędzia i formaty danych współcześnie wykorzystywane w programowaniu i wymianie informacji pomiędzy aplikacjami. Pozyskaj umiejętności związane z procesem tworzenia prostych aplikacji z interfejsem graficznym z wykorzystaniem biblioteki PyQt.

Wykład i projekt: dr inż. Paweł Litwin

Często kosztowne wdrożenie kompleksowego systemu informatycznego (np. klasy ERP) nie obejmuje wszystkich istotnych funkcjonalności związanych z przetwarzaniem i prezentacją danych. Może to wynikać np. z ograniczeń budżetu lub niepełnej identyfikacji potrzeb informacyjnych. W realizacji takich działań świetnie sprawdzają się makra programu Excel automatyzujące często powtarzane czynności. Na zajęciach z projektowania aplikacji dla przedsiębiorstw nauczysz się rejestrować użyteczne makra wspomagające pracę analityka biznesowego. W języku VBA stworzysz programy pobierające dane ze źródeł zewnętrznych i przekształcające je do postaci tabel przestawnych i raportów ułatwiających kierownictwu podejmowanie właściwych decyzji.

Wykład i laboratoria: dr inż. Arkadiusz Rzucidło

Poznaj technologie powszechnie stosowane do realizacji serwisów webowych takie jak: php, mySql czy JavaScript. Opracuj własną platformę umożliwiającą wymianę i publikowanie informacji w sieci Internet. Zintegruj system webowy z bazą danych w celu wygodnego i niezawodnego przechowywania treści informacyjnych wykorzystywanych na stronie internetowej.

Wykład: dr inż. dr hab. inż. Galina Setlak, prof. PRz

Laboratoria: dr inż. Marcin Olech

Poznaj odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jak właściwie dobrać optymalnie asortymentu produkcyjnego na wydziale produkcyjnym?
  • W jaki sposób zaprojektować najlepszą sieć transportową?
  • Jak znaleźć najkrótszą drogę spośród wielu dostępnych wariantów?
  • Co zrobić, aby podjąć właściwą decyzję w warunkach niepewności?
  • Ile czasu muszę poświęcić na realizację projektu, wykonanie pracy?
  • Jak zbudować mini-system wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem z dostępnych modułów?

SEMESTR 7

Wykłady i laboratoria: dr inż. Marcin Olech

Poznaj odpowiedzi na następujące pytania:

  • Dlaczego danych jest coraz więcej?
  • Jak je analizować i wizualizować?
  • Jak ludzie odczytują tekst, a jak grafikę?
  • Jak zrobić dobre zestawienie tabelaryczne?
  • Jak dobrać wykres do specyficznych potrzeb?
  • Jak stworzyć wykres, którego nie ma w Excelu?
  • Jak utworzyć i wykorzystać tabelę i wykres przestawny?
  • Czym jest infografika i pulpit menedżerski?

Wykład i projekt: dr inż. Jacek Jakieła, prof. PRz

Stań na stanowisku kierownika projektów IT. Dowiedz się w jaki sposób zorganizować zespół roboczy i jak skonstruować harmonogram. Zarządzaj dostępnymi zasobami. Wygeneruj raport informujący wszystkich o stanie realizacji Twojego projektu. Poznaj oprogramowania, które wykorzystać możesz w tym obszarze.